OK Band

OK Band (1985)

(1981 - 1990) Praha

„Každý si pod pojmem nová vlna představoval něco jiného,“ říká hudební publicista Jaromír Tůma. „Samozřejmě, že klasickým příkladem, který byl spojován s novou vlnou, byl Pražský výběr. Na druhém pólu kupříkladu stála módní kapela OK Band, která v podstatě nikdy nic výjimečného neudělala, jenom se prostě k téhle nálepce přihlásila a pak od ní velmi rychle ustoupila.“

Pražský výběr a OK Band. Kapela rozjetá a v nejlepším zabržděná zásahem establishmentu a kapela nadějná, kterou její bezbřehý oportunismus vyvedl z problémové škatulky a otevřel jí cestu do českého šoubyznysu.

OK Band založil v roce 1981 baskytarista a zpěvák Vladimír Kočandrle. Ke spolupráci si přizval zpěvačku Marcelu Březinovou, Josefa Přiba (ks), Pavla Skalu (ds) a Antonína Mandu (g) a prvním úspěšným tahem kapely bylo asi čtyřměsíční předskakování Pražskému výběru. To OK Bandu pomohlo v popularitě a nutno podotknout, že vcelku oprávněně.

Ranný repertoár byl totiž pln tajemných, chmurných skladeb nesoucích se v lehce novoromantickém aranžmá. Členové kapely také místo příjmení uváděli zkratku OK, takže posluchači se mohli dočíst o Marcele OK, Vladimíru OK atd. Z tohoto období pochází asi nejlepší písnička, jakou kdy OK Band udělal, "Žižkovská zeď". Jenomže už v té době začal Kočandrle spolupracovat s textařem Katapultu Ladislavem Vostárkem a tím takticky zavelel k ústupu z progresivních pozic k bezproblémovému a líbivému disco-rocku, využívajícímu automatického bubeníka.

Po článku v Tribuně měl OK Band jako jediný „novovlnný“ soubor předplaceno vystupování v televizi a pravidelně se objevoval v TKM. Natáčel singly, koncertoval na festivalu politické písně v Sokolově a Kočandrleho „vysvětlující“ články o nové vlně v tehdejším Mladém světě a bolševikem překopané Melodii hýbaly žlučí většině rockových fandů. Dovršením techno-popového období je LP „Disco!“, v němž „soubor ztrácí na autenticitě a obsahové přesvědčivosti,“ píše Josef Vlček. „Stavba písniček je fádně jednoduchá a přehledná a odpovídá snaze o co největší ekonomický efekt.“

Další album „Tvůj čas přichází“ (1986) už nebylo tak computerové jako předchozí, ale stalo se prostě a dobře (a to hlavně díky spolupráci s hitmakerem Karlem Svobodou) středním proudem. A od té doby na skupině není zajímavého už vůbec nic.

Co se zachovalo do r. 1989:

- Fotografie + TV film „Mladá píseň Jihlava 1980“ (M.Březinová píseň „Černej nebožtík“)
OK Band - 8mm krátký šot z letního festivalu (cca 1982-3),
TV clipy „Bydlím na závětrné straně továrního komína“, „Žižkovská zeď“, „Vzpomínky na definitivní vítězství“, “Rytmus tvýho srdce“ a mnoho dalších.

- Audio:
OK Band: SP (vše Supraphon) - „Nemůžu psát texty“/„Žižkovská zeď“ (1982), „Božský klid“/„Smutný cirkus“ (1982), „Nejsi“/„Kroky ve tmě“ (1983), „Už mi
nevolej“/„Bydlím na závětrné straně továrního komína“ (1983), „UFO nad
rybníkem“/„Říkáš, že jsme si souzeni“ (1984), „E.T.“/„Chodila jsem s reportérem“ (1984), „Pár slov a dost“/„On“ (1985)
OK Band: „Disco!“ LP (Supraphon 1985)
OK Band: „The Latest Report“ LP (Artia 1985) - anglická verze LP „Disco!“
„Planeta lidí. XII. ročník festivalu politické písně Sokolov“ sampler (Supraphon 1985), OK Band píseň „Vzpomínky na definitivní vítězství“
„Posloucháte Větrník …1“ sampler (Supraphon 1985), OK Band píseň „Křídla noci“
OK Band: SP (vše Supraphon) – „Tajnej kód“/„Zůstaň s námi dál“ (1986), „Miláčku, sport patří nám“/„Nechci v týhle show už hrát“ (1986)
OK Band: „Tvůj čas přichází“ LP (Supraphon 1986)
„Planeta míru ´86 – XIV. ročník festivalu politické písně Sokolov“ sampler (Supraphon 1986), OK Band píseň „Zpátky k přírodě“
OK Band: SP (Supraphon) – „Zámek“/„Město“ (1987)
OK Band: „Stala se nějaká chyba“ LP (Supraphon 1987)
OK Band: „The Castle“ LP (Supraphon 1988) – anglická verze LP „Slavnost na zámku“
OK Band: SP (Supraphon) – „Teorie“/„Hra o nic“ (1988), „Ze starého časopisu“/„Na řetízkovém kolotoči“ (1989), „Sex“/„Pán a čert“ (1989), „Jdi a otevři dveře“ (1989)
OK Band: „Slavnost na zámku“ LP (1989)

- V seriálu BIGBÍT písně:
„Žižkovská zeď“ (1982)
„Bydlím na závětrné straně továrního komína“ (1983)
„Vzpomínky na definitivní vítězství“ (1984)